Επανέναρξη Προγράμματος «Οργάνωση και διεύθυνση χορού ψαλτών – κύκλος α΄. Τα μέλη της Θείας Λειτουργίας»

Λόγω των υγειονομικών πρωτοκόλλων που εφαρμόσθηκαν για τον περιορισμό της διασποράς του ιού COVID-19 δεν ολοκληρώθηκε το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης με τίτλο, «Οργάνωση και διεύθυνση χορού ψαλτών – κύκλος α΄. Τα μέλη της Θείας Λειτουργίας», σύμφωνα με το αρχικό χρονοδιάγραμμα, όπως είχε σχεδιαστεί από το Εργαστήριο Λειτουργικών Μελετών του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας ΑΠΘ. Είμαστε όμως στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε τώρα ότι, κατόπιν εγκρίσεως από το ΚΕΔΙΒΙΜ του Πανεπιστημίου μας, από 16ης Οκτωβρίου 2020 τα μαθήματα του προγράμματος θα συνεχίσουν ξανά, τηρουμένων όλων των προβλεπομένων μέτρων. Καλούνται όλοι οι συμμετέχοντες να προσέλθουν στις συναντήσεις που θα πραγματοποιούνται κάθε Παρασκευή και ώρα 17:00 στο Ναό της Θεολογικής Σχολής. Για κάθε λεπτομέρεια ή ερώτηση, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στην ηλεκτρονική διεύθυνση: elm@past.auth.gr.

Σκοπός του Προγράμματος

Σκοπός του προγράμματος είναι η οργάνωση και κατάρτιση ενός συστήματος αδόντων, κατά τα πρότυπα των πατριαρχικών χορών της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας (Μ.τ.Χ.Ε.), όπως αυτοί διαμορφώθηκαν κατά τη μεταβυζαντινή εποχή, σύμφωνα με έγγραφες μαρτυρίες που παρατίθενται στις πηγές. Ειδικότερα, το πρόγραμμα στοχεύει στη διάχυση της γνώσης σχετικά με την οργάνωση ενός σύγχρονου χορού ψαλτών, τα καθήκοντα εκάστου μέλους, την επιλογή του κατάλληλου ρεπερτορίου (έχοντας ως γνώμονα το ρεπερτόριο των μαθημάτων που ψάλλονται σήμερα στην Μ.τ.Χ.Ε.), τον τρόπο εκγύμνασης των φωνών, την από χορού ερμηνεία και εκτέλεση των μαθημάτων, τη μέθοδο προετοιμασίας του χορού, ενώ επιπλέον εισάγει τους εκπαιδευόμενους στη μεθοδολογία της διεύθυνσης ενός χορού ψαλτών. Εκ της Γραμματείας του Προγράμματος