Εκδήλωση τιμής για τους Καθηγητές Κωνσταντίνο Καραϊσαρίδη και Σπυρίδωνα Αντωνίου

Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας ΑΠΘ

Το Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ), θέλοντας να τιμήσει τους διατελέσαντες Καθηγητές του Τμήματός, πρωτοπρεσβύτερο Κωνσταντίνο Καραϊσαρίδη και πρωτοπρεσβύτερο Σπυρίδωνα Αντωνίου, για την επί σειρά ετών διδακτική, επιστημονική και διοικητική προσφορά τους, διοργανώνει καλλιτεχνική εκδήλωση με τίτλο: «Μέλος Εναρμόνιον Θεολογίας».

Η εκδήλωση θα λάβει χώρα την Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2019 και ώρα 11:00 στο Ναό της Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ (4ος όροφος). Ειδικότερα, το πρόγραμμα περιλαμβάνει βυζαντινά μέλη, που θα ερμηνεύσει χορός ψαλτών από μαθητές των τιμωμένων Καθηγητών, υπό τη διεύθυνση του αναπληρωτή καθηγητή του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας αρχιμ. Νεκτάριος Πάρης, ενώ, κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, οι αρχιμ. Άνθιμος Κωσταράκης, υποψήφιος διδάκτωρ, και Πέτρος Παπαεμμανουήλ, διδάκτωρ Θεολογίας και πρωτοψάλτης, θα προσφωνήσουν καταλλήλως τους τιμωμένους Καθηγητές.

Προσκαλούμε όλους τους συναδέλφους, φοιτητές και φίλους να παρευρεθούν στην ως άνω εκδήλωση χαράς και τιμής.

ΟΡΓΑΝΩΣΗ:

·       Εργαστήριο Λειτουργικών Μελετών